318055_4195862586283_1944279058_n.jpg

Aktuálně: divadlo, filmy, koncerty,..

2012 padají rekordy, bude 2013 ještě 

úspěšnější?

V roce 2012 jsme mohli vidět velké trháky, které filmové geeky nemohli nechat chladnými - od závěru Nolanovy epické trilogie Batman, přes bláznivou komedii Ted, až po veleúspěšnou, nízkorozpočtovou indonéskou akční šílenost The raid, kterou jste mohli vidět například na filmovém festivalu v Karlových Varech.  Na co se ale můžeme těšit v nadcházejícím roce?

Vzhledem k tomu, že se v posledních letech Holywoodu moc nedaří, na čemž se mimo jiné podílejí i propadáky jako John Carter nebo Battleship, snaží se filmová studia dělat vše proto, aby se udržela. Bohužel to není tak jednoduché, nejvíce ziskové série jako Pán prstenů, Harry Potter nebo Twilight sága již došly ke svému konci a na remake si ještě přinejmenším pár let počkáme. Filmová studia tudíž musí hledat náhrady. Velkým trhákem se staly komiksové světy DC u Universal studios a Marvell pod Disney pictures. Jsou obrovskými zdroji příjmů, speciálně pak týmovka Avangers byla obrovský úspěch s výdělkem přes 1.2 miliardy dolarů a právě ona pokořila několik rekordů, i když ani s tímto obrovským ziskem nesesadila z 1. místa Avatara Jamese Camerona.

Na druhé straně jako následovník Harryho vychází film Hunger games, film podle knihy inspirované Sovětským svazem o tom, jak se diktátor snaží utiskovat zemi a jak proti tomu může bojovat nedospělá dívka, aniž by si to uvědomila.

Jako poslední z potenciálních sérií, které vydělají víc peněz každému herci, než si kdejaký český politik stihne nakrást za celý život, je pokračování Star Wars. Jelikož Disney odkoupil Lucas Arts za neuvěřitelné 4 miliardy dolarů, počítá se s nástupem minimálně třídílné filmové ságy a jedenáctiepizodovým seriálem, aby se pánům investice vrátila a ještě jim zbylo na nějaký ten dům na pláži nebo rovnou vlastní ostrůvek.

A pokud máte v blízké době chuť vyrazit do kina, můžete si vybrat hned z několika možností, které by vás mohli zajímat: originálně pojatý Atlas mraků, tarantinovka Nespoutaný Django, bláznivá komedie Mládeži nepřístupno nebo třeba muzikálový fenomén Bídníci s výhercem Zlatého glóbu Hugh Jackmanem v hlavní roli.

V pozdější části roku se můžeme těšit na již zmíněné komiksárny jako G.I.Joe, Thór a další. Pro fanoušky amerických filmů z 90. let přijde již po páté John McClane ve Smrtonosné pasti. I pro sci-fi závisláky mám dobrou zprávu, nový Star Trek již je na cestě! Dámy by si zase neměly nechat ujít Terapii láskou, neboť se očekává, že se stane nejlepším filmem této dekády a v neposlední řadě něco pro vaše mladší sourozence a - buďme upřímní -  kolikrát i vás, pohádka Mocný vládce Oz.

Jsem si jist, že každý si vybere něco, na co si zajít do kina a nepochybně se najdou i tací jako já, kteří nechají v kasách kin nejednu výplatu.

Jan Houda

Recenze: Mein Kampf

 

                                       

Hitler v kostýmu indiána, žid pomáhající mu na vzestupu či paní Smrt. Všechny tyto bizarní postavy vystupují na jednom jevišti Švandova divadla ve hře Mein Kampf. Dílo George Taboriho mělo premiéru 9. 6. 2012 a od té doby je každá repríza do posledního místa vyprodaná.

                V České republice se jedná teprve o třetí inscenaci této hry, které se tentokrát zhostila talentovaná Anna Petrželková. Její pojetí příběhu, který vypraví cestu mladého Hitlera ještě předtím, než se stal nechvalně známým, působí velice tragikomicky. Výsledný dojem potrhují vynikající kostýmy Hany Knotkové. Jak již zmíněný fűhrer stylizovaný do podoby indiána s obrovskou čelenkou nebo Smrt v okázalém přiléhavém kostýmku, kdy nevíte, jestli se jí máte smát či spíše bát.

                Co se týče příběhu, seznámíme se s židem Šlomem a Lobkowitzem. Tito dva žídé bez domova, toulající se po centru Vídně, se setkávají s mladým Hitlerem. Přijíždí do města kvůli malířským zkouškám. Zatím nesměle působící Hitler se spřátelí se Šlomem, který začíná bát Hitlerem zcela omámen. Postupně ho začne Vůdce zcela ovládat a rozkazovat mu. Pomalu se z něj vyklubává despotický a krutý muž. Přesně takový, jakého ho znají dějiny. Celá hra vrcholí vraždou Šlomovy slepice, která se stává první Hitlerovou obětí.

                Šlomo Herzl v podání Filipa Čapka působí velice dobrosrdečně a mile. Jeho postupná změna z moudrého žida, který je hrdý a logický, v ubohou Hitlerovu loutku je zahrána velice zdařile. Sám Hitler ztvárněný Tomášem Pavelkou se mění před očima diváku ze sotva vyspělého mladíka s panovačnými sklony v muže, který rozpoutá 2. světovou válku. Výkon je to opravdu bravurní. To samé se dá říci i o Martině Krátké, která svoji Markétku rozjasňuje a zjemňuje někdy až děsivě ponuré scény. Druhý žid Lobkowitz objevující se především v 1. části hry je zahrán také velice obstojně. Výkony paní Smrti a na konci vystupující Himmlischsta v podání Petry Hřebíčkové a Marka Pospíchala též neurazí.

                Inscenace, velice povedená, stojí určitě za pozornost a návštěvu. Donutí nás se podívat na 2. světovou válku z trošku jiného úhlu. Především mezi mladšími diváky sklidí určitě velký úspěch. Hra trvá něco přes dvě hodiny a zaujme svým pojetím i myšlenkou.

Jakub Kopáček
Optimalizace pro vyhledávače
IP
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one